Bez kategorii

Rajd rowerowy Królewskim Gościńcem – Relacja

Trzeba uczciwie powiedzieć, że powodzenie Rajdu Królewskim Gościńcem zorganizowanego przez Turystyczne Kozienice we współpracy z Nadleśnictwem Kozienice, Stowarzyszeniem „Przystanek Inicjatywa” i Enea Wytwarzanie, od rana stanęło pod znakiem zapytania z uwagi na warunki atmosferyczne. Jakby w odpowiedzi na Pożeganie Lata, które odbyło się w sobotni wieczór w kozienickim amfiteatrze, niedzielna aura powitała nas deszczem i klimatem zdającym się już nieśmiało zapowiadać jesień. Odbiło się to nieco na frekwencji, nie wszyscy zapisani zjawili się ostatecznie na starcie – tym większe jednak uznanie dla tych, których pogoda nie odstraszyła i śmiało wsiedli na siodełka!

Pierwszy etap, od parkingu pod kozienickim Tesco do elektrowni i dalej, do głazu przy drodze 79, był częścią z uwagi na kaprysy aury najbardziej wymagającą. Na szczęście w punkcie, gdzie miała odbyć się uroczystość odsłonięcia głazu z tablicą upamiętniającą obronę przedmościa maciejowickiego we wrześniu 1939 roku, czekała na uczestników rajdu gorąca herbata, która mogli się rozgrzać, czekając, aż na miejsce dotrą wszyscy uczestnicy uroczystości, w tym mająca dokonać symbolicznego odsłonięcia pomnika córka jednego z walczących na przedmościu ułanów z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, pani Magdalena Czerwińska.

W atmosferze refleksji i powagi, jaką budzi obcowanie z historią w jej najbardziej tragicznych przejawach, odbyła się krótka uroczystość. Krótko przemawiał starosta Andrzej Jung, obecne były delegacje organizacji społecznych i władz, obecny był wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. pracowniczych Marcin Łukasiewicz, byli przedstawiciele Gminy Kozienice, Jarosław Traczyk i Zdzisław Gregorczyk. Po odsłonięciu, którego dokonali starosta Andrzej Jung, zastępca nadleśniczego Artur Mazur i Magdalena Czerwińska, ks. Andrzej Mizak, proboszcz parafii w Świerżach Górnych, poświęcił głaz. Następnie odbyło się składanie symbolicznych wieńców. Oprócz wymienionych wcześniej, swoje reprezentacje wystawili członkowie szwadronu im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Na koniec kilka słów w tonie mniej oficjalnym, w oczywisty natomiast sposób płynących prosto z serca, powiedziała pani Magdalena Czerwińska, przypominając o tym, jak ważna jest pamięć o poświęceniach i dziękując wszystkim obecnym za zaangażowanie w jej zachowywanie.

Uroczystości dobiegły końca, pogoda nieco się poprawiła, a uczestnicy rajdu mogli ruszać dalej!

Przejazd w kierunku na Cztery Kopce i dalej, aż do wiaty przy szkółce leśnej w Przejeździe (obok kapliczki św. Jana Gwalberta, patrona leśników), odbył się bezproblemowo, toteż nastroje były coraz lepsze, gdy coraz śmielej przygrzewające Słońce suszyło w biegu przemoczonych uprzednio rowerzystów, którzy po przybyciu na miejsce mogli zresztą ostatecznie dosuszyć się i ogrzać przy zapobiegliwie przygotowanym ognisku i nabrać sił, pożywiając się upieczonymi na nim kiełbaskami. Wspomnieć tu należy, że poczęstunek ufundowany został przez partnera i jednego ze sponsorów rajdu, Enea Wytwarzanie. Odwiedził nas również zastępca nadleśniczego Artur Mazur, będący niewyczerpaną skarbnicą ciekawostek o skrytym na co dzień przed naszymi oczami życiu Puszczy Kozienickiej, dzięki któremu spędziliśmy miło czas, gwarząc o wilkach, bobrach, łosiach…. i nie tylko.

Gdy już wszyscy się posilili, przyszedł czas na konkursy,  w których uczestnicy zdobywali nagrody ufundowane przez Gminę Kozienice, a następnie krótką, pieszą wycieczkę o charakterze krajoznawczym 😉  

Niestety, to co dobre szybko się kończy, dlatego około godziny 15 musieliśmy powoli się żegnać, obiecując sobie jednak zarazem rychłe spotkanie. Przy jakiej okazji? Cóż, uczestnikom rajdu, których nie przestraszył poranny deszcz ani nieco błotnista trasa, uchyliliśmy już rąbka tajemnicy – Państwa zaś zachęcamy do śledzenia naszego portalu!

Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy za udział i gratulujemy, do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *