Uncategorized

Ruszyły prace nad II kozienickim muralem!

W środę, 16 października, właściwym przygotowaniem ściany rozpoczęły się prace nad drugim kozienickim muralem. Dziś po zmroku na miejscu pojawili się artyści, którzy, tak jak poprzednio, rozpoczynają pracę od sporządzania szkicu przy pomocy rzutnika. Przy sprzyjającej pogodzie mural powstanie w ciągu kilku najbliższych dni. W ten szczególny sposób Samorząd upamiętni 470. rocznicę nadania praw miejskich Kozienicom.

Malowidło, które powstanie na ścianie budynku gminnego przy ul. Radomskiej 36, jest kompozycją złożoną z elementów charakterystycznych dla miasta i gminy. W lewej części murala zamieszczona zostanie głowa jelenia z porożem, w prawej wizerunek urodzonego w Kozienicach Króla Polski Zygmunta Starego. W dolnej części, będziemy mogli zobaczyć delikatne obrysy kozienickiego pałacu – w wersji przedwojennej, kozienickiej kolumny z XVI wieku upamiętniającej narodziny króla oraz kominy elektrowni nawiązujące do współczesnej historii Kozienic.

W pierwotnej wersji – zgłoszonej do organizowanego przez Urząd Miejski – zapytania ofertowego, w koncepcji przedstawiony był król Władysław Jagiełło, jednak na prośbę członków komisji muralowej, w której poza reprezentantami Gminy i Enei, zasiadali przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, Spółdzielni Mieszkaniowej,
a także lokalnych środowisk artystycznych i mieszkańców, autor pracy naniósł zmiany
i „podmienił” królów, podkreślając tym samym niebagatelny fakt narodzin Zygmunta Starego w naszym mieście
– informuje Burmistrz Kozienic.

Autorem murala jest Sylwester Boroch, prywatnie mieszkaniec Gminy Kozienice, zawodowo związany z działającą na warszawskim rynku firmą Estimejt, której jest właścicielem. Koncepcja muralu, pomimo iż bardzo nowoczesna, zyskała pozytywną opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rok 2019 jest rokiem w którym przypada 470. rocznica nadania praw miejskich Kozienicom. Dla nas Kozieniczan jest to bardzo ważne wydarzenie. Za pośrednictwem murala chcemy edukować, pielęgnować pamięć o historii, ale i tworzyć, nową, współczesną. Mural powstanie w charakterystycznym miejscu, w centrum miasta, a jednocześnie – o czym może nie wszyscy wiedzą – na granicy strefy ochrony konserwatorskiej. Symbolicznie łączy nowe ze starym. Wierzę, że malowidło zyska sympatię mieszkańców – komentuje Burmistrz Piotr Kozłowski.

Mural powstanie w ramach tegorocznego, partnerskiego projektu, który realizują wspólnie Gmina Kozienice i Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content