Relacje internautów

W tej sekcji będziemy umieszczać dłuższe i krótsze relacje, w których Internauci opisują swoje wrażenia opisujące wrażenia z przemierzania szlaków i odwiedzin różnych miejsc na Ziemi Kozienickiej. 

Pierwszymi relacjami będą prace nadesłane na nasz pierwszy facebookowy konkurs, ogłoszony na progu wakacji 2019 roku!

Kajakiem po Radomce: trasa Brzóza – Chodków (24.04.19)

Czerwcowe upały w tym roku dają się wszystkim mocno we znaki. Kombinujemy jak możemy aby jak najczęściej przebywać nad wodą. W ostatni weekend postanowiliśmy spłynąć rzeką Radomką, nad którą spędzałam wakacje jako dziecko.
O innych atrakcjach tego regionu, o imprezach i fajnych miejscach dowiedzieć się można stąd: http://turystyczne.kozienice.pl/

Radomka to niezbyt długa rzeka leżąca na Mazowszu. Swój bieg zaczyna w lasach nieopodal Przysuchy, by po prawie 100 kilometrach wpaść do Wisły w okolicach wsi Kłoda w Powiecie Kozienickim.

Na spływ wybraliśmy odcinek Brzóza – Chodków/Wola Chodkowska. Szybko przekonaliśmy się, że to była bardzo dobra decyzja. Odcinek ten liczył 12 km długości. Rzeka bardzo silnie tu meandruje dostarczając wrażeń wszystkim kajakarzom. Choć trasa jest łatwa, a woda na całym odcinku sięgała maksymalnie do pasa osoby dorosłej to trzeba jednak obserwować lustro wody. Zaskoczyć Was mogą konary, mielizny i wąskie miejscami przesmyki między wyspą a brzegiem rzeki.  

Nasza ekipa liczyła 4 kajaki, w sumie 9 osób (w tym dwoje kilkuletnich dzieci). Dzieciaki bawiły sie przednio, starsza część ekipy też zwłaszcza jak trzeba było wyjść z kajaka i wypchnąć go z zarośli, albo przepchnąć przez mieliznę. Nie obyło się bez wywrotki jednego z kajaków, ale wszystko dobrze się skończyło i uczestnicy wyszli z sytuacji z uśmiechem.

Czy to bezpiecznie dla dzieci? Oczywiście. Wystarczy zachować ostrożność i rozsądek, a dopłynąć można bez przygód. Na całej długości szlaku są liczne mini plaże, na które można wyjść, zapalić ognisko czy robić namiot. Gdzieniegdzie ominąć trzeba powalone kłody, ale nie stanowi to żadnego problemu. Dostępność miejsc do kąpieli w rzece jest spora, a ogromnym plusem jest naprawdę czysta woda i piaszczyste dno.


Po drodze obserwujemy porośnięte trzciną brzegi, trawiaste wysepki, piaszczyste skarpy i wysokie sosny. A nad głową śpiew ptaków.  

Trasę z Brzózy do Chodkowa (końćzymy przy moście) pokonaliśmy bez pośpiechu w 3 godziny. Płynąć można dalej do Ryczywołu (dodatkowe 1h:30 min). Przez 12 km nie nudziliśmy się ani trochę.


I jeszcze podrzucamy garść informacji praktycznych:

1. Kajaki zamawiamy w Woli Chodkowskiej u właściciela sklepu “Delikatesy Wolskie”. Cena 60 zł/kajak. Można tu zostawić auto na cały dzień, a właściciel dowozi nas do miejsca skąd zaczyna się spływ.

2. Płyniemy kajakiemAQUARIUS PRO TOUR – posiada szczelny luk bagażowy, kajak jest polietylenowy, wygodny i trwały, ma składane siedzenia i niezatapialną konstrukcję.

3. Wieziemy ze sobą jedzenie i wodę, po drodze nie ma punktów gastronomicznych

4. Koniecznie smarujemy się kremem z wysokim filtrem i zakłądamy czapki na głowę.

5. Bawimy się dobrze i delektujemy przyrodą:)

Jezioro kozienickie – relacja Walk With Photography (01.07.19)

Wczoraj, po zdanych wszystkich egzaminach, zrobiłam spacer nad Jezioro Kozienickie. Odpoczynek był mi potrzebny jak nigdy. Chociaż jest tam dużo opcji rozrywki, to jednak najbardziej kusząca wydała mi się ławka naprzeciwko pomostów.

Obserwowałam ludzi. Byłam zdumiona, jak mnóstwo radości mogą mieć z tego miejsca. Poczynając od dzieci i na seniorach kończąc. Szczerze, nie dostrzegłam żadnej smutnej twarzy — co najwyżej zamyśloną jak moja.

Paradoksalnie, mimo większej niż zwykle ilości osób, nadal można było znaleźć spokój. Drzewa, ptaki, natura — udowodniono naukowo, że zmniejszają stres, a nad jeziorem jest ich pod dostatkiem.

W środku tygodnia są dni, kiedy można tam zostać sam na sam ze sobą. Możecie wyobrazić sobie (lub sprawdzić), jak można odpłynąć, spędzając tam czas. W pobliżu rozmawia kilka osób, ktoś przejeżdża rowerem… Albo fotografuje.

Poniższe zdjęcia zrobiłam we właśnie taki spokojny dzień. Chętnie podzielę się kolejnymi w przyszłości.

Jeśli ktoś chciałby odwiedzić Jezioro Kozienickie i wiele innych miejsc Ziemi Kozienickiej, zapraszam na http://turystyczne.kozienice.pl/

Ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła” – relacja Justyny Piwowarskiej (27.06.19)

Ścieżka dydaktyczna „Królewskie Żródła”, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów, jak i miejscowych 😊 Prowadzi przez niezwykle bogate florystycznie lasy, malowniczą rzekę „Zagożdżonkę. Na trasie ścieżki znajduje się 11 punktów tematycznych, które ułatwiają i uatrakcyjniają zwiedzanie indywidualne bądź grupowe z przewodnikiem. Co ważne ścieżka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i jest dostępna dla wszystkich grup wiekowych 😊 Jest to idealne miejsce na leśny nordic – walking, jak i organizowany co roku Mikołajkowy nordic – walking!!! 😊 Atrakcją jest również wieża służąca do obserwacji ptaków i podziwiania przepięknych krajobrazów 😊 Jest to znakomite miejsce dla osób ceniących sobie wypoczynek wśród natury z dala od zgiełku miast 😊Serdecznie polecam ! 👌😊

Skip to content